To biblijny Gebal. Znaczenie słowa to książka, papirus, biblioteka, biblia.
To jedno z najstarszych miast świata, który datuje się na IV tyś. p.n.e. Znajdują się tu wykopaliska fenickie (świątynie, grobowce, m.in. sarkofag króla Achirama XI-X w. p.n.e. z okresu perskiego. Najcenniejszym zabytkiem jest cytadela krzyżowców z XII, XIII w.
Byblos jest też bezpośrednio łączone z powstaniem alfabetu fenickiego, który jest podłożem współczesnego alfabetu. Od III tyś. p.n.e. znane jest jako wielki fenicki ośrodek handlowy, gdzie prowadzono handel cedrem i wapieniami ze starożytnym Egiptem, skąd sprowadzano w zamian m.in. papirus. Nazwa miastu została nadana prawdopodobnie przez greckich handlarzy, którzy ściągali do Byblos po ten surowiec.

„W jeden dzień można zobaczyć cały Liban zatrzymując się na nocleg w Bejrucie”

Bejrut ma charakter nowoczesnego miasta europejskiego, nazywany jest „Paryżem Bliskiego Wschodu”. To miejsce spotkań świata arabskiego, siedziba zagranicznych banków, domów handlowych czy ośrodków uniwersyteckich takich jak: amerykański, francuski, libański, arabski. To miasto licznych luksusowych hoteli, sklepów, jubilerów, klubów nocnych i lokali rozrywkowych. Na północ od Bejrutu mieści się zespół rozrywkowy Casino du Liban z ruletkami i licznymi programami rozrywkowymi. Wzdłuż morza ciągnie się dzielnica reprezentacyjna z słynnymi plażami i ekskluzywnymi klubami sportowymi.
__