Jedzenie to tradycja, którą Libańczycy starannie kultywują, trzymając się starych i sprawdzonych domowych przepisów.
Kuchnia Libańska to tradycyjne potrawy z różnych mniejszych miasteczek i wsi północnego i południowego Libanu. Libańczycy traktują swoją kuchnię bardzo emocjonalnie, a posiłki to smaki rodzinnych stron. Z naturalnym rytmem przyrody owoce i warzywa, plony i jedzenie zbierane i przygotowywane są zgodne z następstwem pór roku. Z gajów oliwnych produkowane są najlepsze oliwy i marynowane oliwki, a każda z nich jest uderzona kamieniem po to by jej smak był jak najbardziej bogaty. Przydomowe ogródki i lokalne bazary wypełnione sezonowymi warzywami, owocami i pękami ziół to niezbędnik przydomowej kuchni, a marynowane cytryny, rzepy i dzikie ogórki – kabis – to stały element kuchni libańskiej.
Tradycyjny libański posiłek rozpoczyna się od przystawek nazywanych po arabsku mezza. Mezza spożywane nie sztućcami, a po prostu ręką przy użyciu kawałków pity – tradycyjnego chleba libańskiego – w połączeniu z warzywami, mięsem lub rybami i owocami morza to istna eksplozja smaków. Każdy kęs może smakować inaczej, to zabawa smakiem przed kolejnymi potrawami podkreślonych bogatymi mieszankami przypraw. Dopełnieniem mezza są świeże zioła mięty, kolendry, natki pietruszki, pokrojonych warzyw, roślin strączkowych, dania są pełne kasz i ryżu, a ziemniaki podawane są w postaci domowych frytek smażonych na głębokim oleju.
Dania główne w Libanie to talerze pełne grillowanych, gotowanych lub smażonych warzyw, mięs, ryb i owoców morza. Libańska mięsna kuchnia bazuje na baraninie, wołowinie, drobiu – perliczki, przepiórki, gołębie i kurczak oraz na różnorodnej gamie ryb i owoców morza. Stałym kanonem kuchni libańskiej są nadziewane cukinie, bakłażany, papryki lub liście winogron – waran Kinab – w które zawija się mielone mięso z ryżem lub ryż z orzechami.
Daniem narodowym kuchni libańskiej jest kebbeh czyli smażone faszerowane kulki mielonym mięsem jagnięca – wołowym połączonym z kaszą bulgur i orzechami pinii, zaś podane i jedzone w postaci surowej z miętą cebulą, natką pietruszki i oliwą z oliwek to obłędny w smaku tatar jagnięcy kafta nayeh.
Dania tradycyjnej kuchni libańskiej zawierają dużo ziaren zbóż, kasz, ryżu podawanego zarówno na słono i słodko oraz roślin strączkowych. Najpopularniejszymi kaszami są bulgur i kuskus. Rośliny strączkowe bób, soczewica oraz fasola mają bardzo szerokie zastosowanie. Przede wszystkim są podstawą past, jako kotleciki – strączkowe kulki – smażone na głębokim tłuszczu czy też różnorodne przekąski. Najpopularniejszą jest oczywiście ciecierzyca, którą można podać jako świeżą zieloną lub prażoną z przyprawami przekąskę czy też w postaci bardzo popularnych falafeli, które w zależności od regionu robione są z ciecierzycy, z bobu lub jednego i drugiego oraz kremowego i sycącego hommosu. Warzywa są niezwykle soczyste i smaczne. W kuchni Libańskiej niezwykłą popularnością cieszą się przede wszystkim bakłażany, cukinie i papryki przyrządzane na wszelkie możliwe sposoby. Znajdziemy również zieloną fasolę, pomidory, ogórki, dzikie ogórki oraz przeróżne rośliny zielone jak sałata, kapusta, liście winogron, okra czy liście mluhijeh. Warzywa podawane są na ciepło, najczęściej grilowane, gotowane lub duszone, na zimno zaś w postaci różnego rodzaju sałatek i surówek, czy piklowane rzepy, ogórki oraz cytryny. Bardzo popularną sałatką jest Tabboule, narodowa sałatka libańska z dużą ilością świeżej drobno posiekanej natki pietruszki i mięty, pomidorami, cebulą i kaszą bulgur.
W Libanie na zakończenie posiłku przyrządzana jest mocna, wyrazista libańska kawa z kardamonem, podawana w niewielkich filiżankach. Do kawy serwowane są półmiski świeżych owoców. Bardzo popularne są figi, granaty, morele, owoce opuncji kaktusowej, arbuzy, pomarańcze, melony oraz obficie nasączonych syropem różanym lub pachnącym kwiatami pomarańczy słodyczy.