Rolnicze serce Bliskiego Wschodu, dom dla winorośli od 6000 lat
Przodkowie współczesnych Libańczyków zapoczątkowali uprawę winorośli do Grecji, Egiptu i Włoch. Grecy nazwali je „Fenicjanami” po fioletowym barwniku, który pozyskiwany był z muszli. Nie przez przypadek to właśnie w Baalbek wznosi się jedna z najwspanialszych świątyń poświęconych Bachusowi, bogowi wina który nigdy nie trzeźwiał.
Winorośl została sprowadzona z Francji i uprawiane są najważniejsze i najbardziej klasyczne francuskie odmiany.
Chateau Ksara, Chateau Kefraya i Chateau Musar to trzy najważniejsze winnice pochodzące z Libanu. Uprawiane są tu szczepy czerwonych winogron – cabernet franc, cabernet sauvignon, carignan, cinsault, gamay, grenache, merlot, mourvedre, petit verdot, syrah, tempranillo i białych – chardonnay, gewurztraminer, merweh, muscat, obaidech, sauvignon blanc, semillon, ugni blanc, viognier.
Najstarsza i zarazem największa winnica na terenie Libanu to Chataeu Ksara, jej produkcja osiąga 70% całej produkcji w kraju. Została założona przez jezuitów w połowie XIX w. To właśnie jezuickim misjonarzom zawdzięczamy podwaliny współczesnego przemysłu winiarskiego, którzy wprowadzili elementy francuskiej szkoły winiarskiej na ziemiach Libanu. Winnice Ksara położone są w samym sercu doliny Bekaa w pobliżu Baalbek. Na jej terenie znajduje się klasztor upamiętniający czasy Krzyżowców, jeden z najstarszych w Libanie. Od 1857 roku zamek jest w rękach Jezuitów, którzy sprowadzili nowe odmiany winorośli i zaczęli je uprawiać w bardzo korzystnych warunkach klimatycznych doliny Bekaa. Piwnice, w których przechowywane jest wino z winnic Ksara są idealne do przechowywania, gdyż temperatura zmienia się w nich sezonów tylko w przedziale od 11 do 13 stopni C. Podziemia zostały odkryte przez Rzymian, którzy wydrążyli tunele łączące jaskinie z powierzchnią ziemi. Zostały one poszerzone przez Jezuitów i rozciągają się na ponad 2 km. Chateau Ksara jest największą i najczęściej odwiedzaną winnicą Libanu.
Chateau Kefraya to wino niezwykłe, czerwone, wytrawne, pełne aromatów leśnych, fiołków, wanilii, kokosa, a nawet pieprzu. Powstaje z połączenia trzech szczepów winogron – Syrah, Cabernet Sauvignon, Mourveverde. Charakteryzuje się głębokim bordowo – granatowym kolorem. Przez co najmniej 24 miesiące leżakuje w beczkach z dębu francuskiego. Wino to jest doskonale zrównoważone.
Chateau Musar Liban winnica powstała w 1930 roku a jej założycielem był Gaston Hochar zainspirowany 6.000 letnią tradycją winiarską Libanu i jego podróżami do Bordeaux. Czerwone Chateua Musar jest kompozycją odmian Cabernet Sauvignon, Cinsault i Carignan ze starych krzewów. Po fermentacji wino jest dojrzewane przez 3 lata w kadziach i beczkach z francuskiego dębu nevers. Po zabutelkowaniu dojrzewa w piwnicach chapeau przez kolejnych 6-7 lat zanim trafi do sprzedaży. Wina nie są klarowane, tylko delikatnie filtrowane. Chateau Musar zdecydowanie należy do grona win specjalnych. Specjalnych pod każdym względem: tradycji, obszaru, historii rodziny, metod i filozofii wytwarzania. Należy do bardzo małego grona win świata, które opuszczając winnice jest gotowe do picia przy jednoczesnym bardo długim potencjale starzenia.